Avdan Köyü Hakkında Kısa Bilgiler

Antalya ili, Korkuteli Kasabası'na 28 km. uzaklıktaki Avdan Köyü Korkuteli Kasabası'nın 135.000 dekar arazisi ile en büyük merkez köylerinden birisidir. 185 haneli Avdan Köyü'nde halen 1092 kişi yaşamaktadır.
Avdan; denizden 1350 metre rakımı ile yayla özellikli bir köydür. En düşük rakımı ile Susuz (Padokya) Ovası, en yüksek noktası ise 3086 MTA ile Ziyaret Tepesi'dir. Ekilebilir arazi toplamı 27.000 dekar ile çevredeki en fazla hububat üreticisidir. Avdan ekonomisi; tarım, hayvancılık, balcılık ve madencilik ile geçimini sağlamaktadır. Tarım olarak arpa, buğday ekimi yapılmakta olup, köy yakınındaki bahçelerde ise üzüm üretimi yapılmaktadır. Hayvancılıkta bölgenin sığır yetiştiriciliği konusunda lider olan Avdan Köyü, küçükbaş hayvancılıkta da iddialıdır.

Avdan Köyü; doğal bitki örtüsünün sağladığı kaynaklardan, hayvancılık ve süt üretimindeki lezzet farkı bal üretiminde de çevrede çakmak balı ile ünlenen çiçek ve kekik çiçeği balı üne layıktır. Maden olarak nitelediğimiz Avdan taşı beyazlığı ve kolay işlenebilir olması dolayısı ile Antalya'daki turizm yatırımlarında kullanılan ve aranılan bir inşaat malzemesi olmuştur. Avdan köyü eğitimde Antalya kent içi okulların bir çoğunu geride bırakacak şekilde bilgisayarlı modern eğitim vermektedir. Avdan Köyü yolu asfalt olarak Korkuteli' ye bağlı olup, su şebekesi köy içinde yayılı ve elektrik şebekesi mevcuttur. Su sıkıntısı Beğiş Ovası'nda açılan sondajlardan giderilmektedir. Dokuz ay önce kurulan Avdan Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Avdan'lı hemşehri ve kardeşlerimiz ile daha iyi bir Avdan yaratma yolunda tanışıp birleşerek güç birliği oluşturacağımıza, inancımız tamdır.

Vedat BELEN

Bültene Abone Ol